کلید تاچ چیست ؟؟ (touch key)

الف) معرفی کلید Touch

کلید لمسی یا کلید تاچ به کلیدی اطلاق می‌شود که بتوان تماس یک شیء (به طور خاص انگشت انسان) با آن را با استفاده از خواص آن، از قبیل نیرو، گرما، هدایت الکتریکی، مقاومت اپتیک و… تشخیص داد. به منظور ارتباط با touch key (همانگونه که از اسمش پیداست) بر خلاف کلید های دیگر، نیازی به ارتباط فیزیکی نیست و فقط با یک لمس ساده از روی یک شیشه یا یک سطح با شرایط خاص، عملکرد مطلوب را خواهد داشت. در حقیقت این کلید تاچ نوعی ابزار اشاره گر است که مجهز به یک حسگر لمسی میباشد.

ب) کاربرد کلید Touch

صفحات لمسی کاربردهای گسترده ای در صنایع مختلف و حتی کاربردهای عام دارد. ترکیب یک صفحه لمسی شفاف با یک صفحه نمایش می‌تواند ابزار بهینه ای برای ارتباط با دستگاه های مختلف به ما بدهد. صفحات لمسی بر اساس خاصیتی که برای تشخیص تماس مورد استفاده قرار می گیرد، از فناوری های مختلفی استفاده می کنند. این کلیدهای لمسی می توانند در کلید و پریزهای هوشمند (BMS)، لوازم آشپزخانه مانند هود، یخچال و … مورد استفاده قرار گیرند. کلید های تاچ از نظر کارایی هیچ تفاوتی با کلید های مکانیکی که روزانه با آن ها سروکار داریم ندارند، اما با پیشرفت تکنولوژی این کلید ها باعث شده است تا از سبک سنتی خارج شویم و به نمای مدرن روی بیاوریم.

پ) قطعه استفاده شده در ساخت کلید Touch

شاید برای شما این سوال به وجود آید که چطور با لمس یک صفحه شیشه ای، لامپ خاموش و روشن می شود؟ این اتفاق بسیار ساده است! اگر شما به پشت شیشه نگاه کنید خواهید دید که یک برد الکترونیکی یا به صورت مستقیم و یا با اتصال یک فنر به شیشه متصل شده است و تمام این پروسه از لحظه لمس کلید توسط شما و تا اعمال دستور خروجی مناسب، همه توسط یک IC صورت می گیرد. شما به راحتی می توانید با استفاده از IC های تاچ موجود در بازار از جمله آی سی های تاچ ارزان و کاربردی شرکت Holtek، یک کلید لمسی دقیق و بدون هیچ گونه خطا طراحی کنید و بدون نوشتن یک خط برنامه از این تکنولوژی بهره ببرید.
با انتخاب مناسب یکی از آی سی های touch، بسته به انتظارات فنی و میزان سرمایه گذاری مدنظر شما، طراحی یک برد ساده برای این تکنولوژی، به منظور کنترل و مدیریت هر وسیله الکترونیکی بسیار آسان خواهد بود.

ت) بررسی تخصصی قطعه مرتبط با کلید Touch

اگر به شماتیک آی سی Holtek BS813A-1 توجه کنید، متوجه راه اندازی آسان و کارکرد ساده این آی سی تاچ در مدار خواهید شد. فقط کافیست که در طراحی، تغذیه IC را متصل کنید و برای Key1 تا Key3 یک پد مناسب روی PCB ایجاد کنید و در مقابل هم از Kout1 تا Kout3 به عنوان خروجی هر تاچ استفاده کنید. با لمس کلید بصورت سخت افزاری، Kout1 به صورت خروجی عمل خواهد کرد. بسته به پروژه مدنظر، شما میتوانید از خروجی ایجاد شده هر گونه بهره برداری در برد الکترونیک خود داشته باشید.

ث) نمونه شماتیک مدار با کلید Touch

ج) دانلود فایل های مرتبط با آی سی Holtek BS813A-1

BS813A-1 SOP8 datasheet

Standard 3-Touch Keys – BS813A-1

1397-11-30 14:02:33 +03:30