رله چیست؟؟ (relay)

الف) معرفی رله

در مدارهای الکترونیکی گاهی لازم میباشد تا یک بخش از مدار و یا یک سخت افزار مرتبط با آن مانند یک لامپ، قطعه و … را روشن و خاموش کنیم. اگر برای روشن و خاموش کردن آن ها از کلیدهای عادی استفاده کنیم، به دنبال آن، به یک فرد برای قطع و وصل کردن سخت افزار مدنظرمان نیاز داریم. در حالی که با کمک رله میتوان عملیات قطع و وصل را به صورت اتوماتیک انجام داد. در واقع ما میتوانیم توسط یک میکرو که برای کنترل رله برنامه ریزی شده است و به کمک ولتاژ مشخص، آن را کنترل کنیم.

ب) کاربرد رله

یکی از مهمترین کاربردهای انواع رله، استفاده از آن برای محافظت از سیستم های الکتریکی میباشد، تا زمانی که ولتاژ و جریان از حد مشخص و تعیین شده توسط کاربر بیشتر میشود، کمترین خسارت به دستگاه یا سخت افزار وارد شود. کاربرد دیگر relay ها، کنترل یک مدار ولتاژ بالا به کمک یک مدار ولتاژ پایین میباشد. در برخی از تقویت کننده های صوتی و برخی از مودم ها نیز از رله به این منظور استفاده میشود. همچنین با استفاده از رله می توان از طریق جریان های پایین، یک مدار با جریان های بالا را کنترل کرد که استارت برقی خودروهای متداول از این نمونه کارآیی میباشد.

پ) قطعه استفاده شده در ساخت رله

رله ها در ساده ترین حالت دارای چهار پایه هستند که با وصل برق به سیم پیچ، دو تیغه را به هم وصل می کنند. در تمامی رله ها دو پایه مربوط به سیم پیچ آن قرار دارد.  ولتاژی که باید به سیم پیچ  اعمال شود تا relay کار کند بر روی آن درج شده است (مثلا VDC 12  یا VDC 24 و …).  هرگاه برق DC مورد نیاز به پایه های سیم پیچ اعمال شود، تیغه های relay  از حالت قبلی خود خارج شده و با قطع ولتاژ از سیم پیچ، تیغه ها به حالت اولیه خود باز میگردند.
زمانی که relay خاموش است را در نظر بگیرید:
به تیغه ای که در حالت مدار باز است،  (NO) یا Normally Open  گفته میشود.
به تیغه ای که در حالت مدار بسته است، (NC) یا Normally Closed  گفته میشود.
به تیغه ای که مابین تیغه های  NO و NC  قرار دارد، Common یا com گفته میشود.

ت) بررسی تخصصی رله

در انتخاب رله می بایست نکاتی را مورد توجه قرار داد. یکی از این نکات، ولتاژ کاری خود رله میباشد که بسته به منبع تامین ولتاژ شما متفاوت خواهد بود و باید رله مناسبی انتخاب شود. relay ها مشخصه های بسیار زیاد دیگری دارند که از جمله موارد مهم آن، میزان جریان عبوری از تیغه های رله و همچنین نوع آبکاری رله که در موارد استفاده و کاربرد رله در مکان های متفاوت، قابل اهمیت خواهد بود. همچنین بررسی جهت بار مورد استفاده در مدار سلفی یا خازنی از دیگر موارد قابل ذکر میباشد. برای انتخاب یک رله مناسب باید تمامی پارامترها مورد توجه قرار گیرد تا شاهد بهترین عملکرد در مدار باشیم.
متفاوت بودن شکل ظاهری رله ها، هیچ تفاوتی در عملکرد آن ها ندارد و فقط بسته به نیاز مصرف کننده، مورد استفاده قرار میگیرند.
با توجه به توضیحاتی که درقسمت های قبل بیان شد، اگر به شماتیک Yuanze Relay Y3F-SS-124D 24V 10A Black نگاه کنید، متوجه راه اندازی و کارکرد آسان آن خواهید شد.

ث) طرح pcb رله Y3F-SS-124D برای استفاده در مدار

ج) دانلود فایل های مرتبط با Yuanze Relay Y3F-SS-124D 24V 10A Black 

Relay Y3F-SS-124D 24V 10A Black datasheet

1397-12-2 18:42:07 +03:30